Kalistenika to trening siłowy opierający się na ćwiczeniach z własną masą ciała. Aby ćwiczenia kalisteniczne były efektywne, należy zadbać o prawidłową technikę i optymalną częstotliwość ich wykonywania. Ustalenie właściwego planu treningowego to pierwszy krok do sukcesu. Dowiedz się, jakie metody treningu dają najlepsze rezultaty i jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia kalisteniczne. Kalistenika to ćwiczenia z masą własnego ciała. Brak dodatkowych przyrządów nie oznacza jednak, że technika wykonywania ćwiczeń się nie liczy. Czasem nieznaczne błędy potrafią znacznie obniżyć skuteczność wysiłku, a nawet doprowadzić do przeciążeń i kontuzji. Dlatego zanim zaczniesz trening kalisteniczny, dowiedz się, jak poprawnie wykonywać ćwiczenia.
Wystarczy tylko 6 ćwiczeń kalistenicznych, aby skutecznie wzmocnić i wyrzeźbić wszystkie partie ciała. Zestaw ten nazywany jest "Wielką szóstką" i został opracowany przez Paula Wade'a, autora książki "Skazany na trening". Składa się z:
pompek – wzmacniają klatkę piersiową i tricepsy;
podciągania na drążku – trenuje mięśnie pleców i bicepsy;
przysiadów – wzmacniają mięśnie nóg;
unoszenia nóg – mięśnie brzucha;
mostka – mięśnie kręgosłupa;
pompek na poręczach (dipów) – trenują mięśnie obręczy barkowej.
Każde z ćwiczeń ma kilka wariantów trudności. Im większy poziom sprawności, tym trudniejsza technika wykonywania ćwiczeń.
Słowo „kalistenika” pochodzi z greki i znaczy tyle co „piękno i siła” (stgr. καλὸς σθένος, 'kallos sthenos'). Warto wiedzieć, że kalistenika była podstawową formą ćwiczeń wykorzystywanych przez starożytnych Greków i Rzymian, szeroko rozpowszechnioną także w kolejnych wiekach – na kalistenice opierały się między innymi ćwiczenia średniowiecznych kandydatów na rycerzy czy metody szkoleniowe w armii Bliskiego Wschodu. Kres popularności kalisteniki położyła coraz większa popularność ćwiczeń w siłowniach w drugiej połowie XX wieku. Obecnie trening kalisteniczny wraca do łask, głównie za sprawą mody na street workout – ćwiczeń w przestrzeni miejskiej.