Trening PUSH-PULL (pchaj-ciągnij) jest jednym z kulturystycznych treningów dzielonych. Trening ułożony jest z zestawów ćwiczeń aktywizujących i wzmacniających określone grupy mięśniowe. Dzięki zróżnicowaniu planu treningowego Push-Pull, minimalizując przerwy między ćwiczeniami, zapewniamy sobie czas na maksymalną regenerację mięśni. Trening Push-Pull to trening oparty na ćwiczeń pogrupowanych według zaangażowania grup mięśniowych. Pierwszego dnia wykonuje się ćwiczenia aktywizujące jedną grupę mięśniową, a drugiego dnia trenuje mięśnie odpowiedzialne za przeciwne ruchy. Dzięki tej metodzie, nie robiąc dłuższych przerw w treningu, zapewniamy mięśniom odpowiednią regenerację – jedna partia mięśni jest ćwiczona, druga odpoczywa po treningu z dnia poprzedniego.
Ćwiczenia "push" uruchamiają współpracujące ze sobą partie mięśniowe odpowiedzialne za ruch wyciskania. Istotą ćwiczeń jest wypychanie ciężaru. Do ćwiczeń na wypychanie zaliczamy m.in.
- podnoszenie hantli na leżąco,
- wyciskanie hantli na barki,
- francuskie wyciskanie na triceps,
- wspięcia,
- przysiady,
- prostowanie nóg na maszynie.
Francuskie wyciskanie na triceps
Ćwiczenia Pull opierają się na ruchu przyciągania. Aktywizujemy tylko współpracujące ze sobą mięśnie, czyli zintegrowane wokół tego ruchu.
- podciąganie,
- wiosłowanie,
- uginanie nóg leżąc na brzuchu,
- uginanie ramion ze sztangą,
- kołyskę.
Uginanie ramion ze sztangą
Pierwszy rodzaj to ćwiczenia "push", czyli na wypychanie (wyciskanie), drugi typ - to ćwiczenia "pull" na przyciąganie (podnoszenie). Istotą treningu jest idea, by nie łączyć obydwu grup ćwiczeń w jeden zestaw. Na każdą grupę mięśni przeznacza się odrębny dzień. Pomiędzy dniami treningowymi powinno się robić przerwy zgodnie z planem treningowym. Trening wymaga używania sprzętu kulturystycznego m.in. hantli, sztangi, ławki czy też urządzeń siłowych. Tak więc najlepszym miejscem do trenowania zgodnie z zasadami Push-Pull będzie siłownia.
N
A
J
E
D
Ź